Ob obletnici padca berlinskega zidu ponatis zbirke kratke proze Aleša Štegra Berlin

0
453

Več kot 160 kilometrov dolg in 3,5 metra visok zid je bil nedvomno največji simbol hladne vojne, ki je med drugim ustvarjal tudi edino enklavo enega bloka v drugem. Že vse leto v Berlinu potekajo prireditve, posvečene dvajsetletnici padca berlinskega zidu, sveže videnje Berlina pa je pred dvema letoma predstavil tudi slovenski pisatelj Aleš Šteger v zbirki kratke proze Berlin, za katero so v Neue Zürcher Zeitung zapisali: "Ta knjiga je v pouk tistim, ki menijo, da je bilo o Berlinu že vse povedano. Tukaj postaja tujost produktivna." Trideset proznih in dvajset fotografskih miniaturnih mojstrovin nas popelje na nepozabno popotovanje v Berlin. Berlin te knjige ni le politična in kulturna prestolnica Evrope, je predvsem izmuzljiva prestolnica bralčeve duše, mesto v nenehnem rušenju in izgradnji, mesto, ki je bliže sanjam kot resničnosti. Knjigo, ki je doživela navdušene odzive kritike in publike v Sloveniji in v tujini (prejela Rožančevo nagrado in bila kmalu po izidu prevedena v vrsto evropskih jezikov), bomo ponatisnili prav na obletnico padca zidu, v ponedeljek, 9. 11.

 

In kaj pravi o berlinskem zidu Aleš Šteger?

 

"Dvojna opečnata sled v asfaltu, par učenčevih prstov, dvignjenih pri uri zgodovine v znak vprašanja, spleza iz reke, se vzpne po stopnišču poleg Reichstaga, po nedoumljivi logiki osvobodilnih bojev in pogajanj odcikcaka na sredo ceste, preskoči na pločnik. Kot da zidu niso podrli, marveč so ga zgolj potopili v tla. Nekaj časa sem stal v zahodni Evropi, potem so se stopala sonožno odrinila od tal, kot da bi preskakovala dobra štiri desetletja, v omahovanju pentljala preteklost in pozornost in igro. Prek sledi berlinskega zidu sem preskočil na vzhod, se pri tem kot kak Peter Schlemichl skorajda spotaknil ob svojo senco in padel. Kam? Morda v belo liso, ki je, ne tako dolgo tega, na načrtih mesta, visečih po podzemnih postajah v zahodnem Berlinu, označevala vzhodne mestne četrti. "

 

Cena nove, mehke izdaje: 14 €

 

Nekaj odzivov iz tiska:

 
Berlin je čudovita knjiga!

Renzo Sanson, Il Piccolo

Štegrovi eseji me spominjajo na dela naših velikih pesnikov Miloša Crnjanskega in Rastka Petrovića, izjemnih esejistov in potopiscev. Štegrove eseje se splača brati zmeraj znova.

Milan Đorđević, Politika

Že dolgo nisem bral knjige, ki bi s tako ponižno prizadetostjo merila čas svojega avtorja in njegovega sveta.

Igor Bratož, Delo