Pred kratkim je izšel prvenec Dangober, Spopad pri Opozorilniku

0
258

Roman Dangober je prva slovenska vesoljska saga (space opera), ki je izšla v treh delih (Spopad pri Opozorilniku 1–3). Opisuje srečanje dveh civilizacij, dangoberške in adapške. Dangoberški znanstveniki, ki so ustvarili Adape, so bili pred 25.000 leti obtoženi veleizdaje. Namesto da bi zgolj uničila opremo in izolirala znanstvenike, vojska zaradi napačne nastavitve orožja povzroči masaker ter se iz adapškega sistema umakne. Del znanstvenikov je preživel, tisočletja so živeli med Adapi. Sama zgodba se prične s pristankom adapških astronavtov na naravnem satelitu Adapije, kjer naletijo na dangoberške znanstvenike Nadzornike. V dogajanje poseže eden izmed izgnanih znanstvenikov, Are’S’Or, ki astronavtom izda ukaz za brezpogojen umik.

 

Avtorica se je do sedaj uspešno skrivala pod psevdonimom Mara R. Sirako. V soboto, 10. oktobra, je prvič v javnosti predstavila svoje delo s predavanjem Raelijanstvo. Kot pravi sama, se je pri ustvarjanju Dangobercev postavila v položaj, da prerok Rael v svoji knjigi Resnična podoba boga govori resnico, da se je dejansko srečal z znanstvenikom, ki je sodeloval pri ustvarjanju človeštva in njegovem razvoju, Jahvejem. Dangoberci temeljijo tudi na raelijanstvu in avtorica tega ne skriva, kajti gre verjetno za prvo znanstvenofantastično parodijo raelijanstva ne samo v slovenskem merilu. V romanu Dangober je Raelove trditve obdelala na nekoliko nepričakovan način in preko humorja prikazala neutemeljenost in neupravičenost naših predsodkov do drugih in drugačnih.

 

Skozi predavanje je predstavila to vero, katere utemeljitelj je Claude Vorilhon (Rael). Leta 1973 naj bi se Vorilhon srečal z nezemljanom Jahvejem, ki mu je razkril resnico o nastanku človeštva. Po njegovih besedah bog ne obstaja, saj so nas ustvarili znanstveniki z drugega planeta. Te znanstvenike so ljudje iz davnine zamenjali z bogovi, saj si drugače, kot da gre za čudež, niso znali razlagati njihove tehnologije. Stvaritelji iz vesolja so tako povzročili nastanek vseh ver. Zdaj pa, ko je človeštvo tehnološko napredovalo, želijo z nami vzpostaviti stik preko ambasade, predstavništva, ki ga želijo imeti v Jeruzalemu. Vorilhona je znanstvenik Jahve odpeljal na planet, kjer živijo preroki in modreci iz naše preteklosti, mu jih ob tej priliki predstavil in ga poimenoval Rael. Za tiste, ki še ne veste, Rael se je srečal z Jezusom, Budo, Mohamedom in Elijo.

 

Sirakova je kritično pristopila k Raelijanstvu in predstavila tudi čas, v katerem so nastale ta ter sorodne vere, t. i. UFO-religije. Opozorila je na številne kontradiktornosti in potegnila vzporednico med Dänikenom in Raelom. Slušatelji smo začudeno spremljali citate iz Stare zaveze, ki jih Rael navaja v svoji knjigi. Poslušali smo o tem, kako je Jahve razlagal Raelu pomen zapisov iz Stare zaveze, vključno s tem, da je uničeval, rušil, pobijal in iztrebljal. Sam Rael vse negativno, kar mu je Jahve domnevno narekoval, opravičuje in išče razlago. Enkrat jo najde v neprimernem ravnanju ljudi, ki so jih stvaritelji, razočarani nad njihovim početjem, sklenili kaznovati, drugič pa v bornem znanju starodavnih ljudstev, ki niso razumela tehnologije, s katero so upravljali naši stvaritelji.

 

Žal se je to izjemno zanimivo predavanje dogajalo izven meja naše države. Sirakova je bila povabljena na Rikon 2009, srečanje ljubiteljev znanstvene fantastike in fantazije, ki se je odvijalo v Reki od 9. do 11. oktobra. Pri nas tovrstnih srečanj nimamo več, kar je škoda, saj bi se lahko seznanili s knjižnimi novostmi iz znanstvenofantastičnega žanra in tudi z najnovejšimi znanstvenimi odkritji. Rikon je potekal v Astronomskem centru, ki je bil odprt lani in ki obiskovalcem ponuja številne prireditve, sodobno urejene predavalnice in multimedijski center. Že sama lokacija je povedala dovolj o tem, kakšen ugled ima društvo 3. zmaj, ki je Rikon organiziralo.

 

Upamo, da bo Sirakova predavanje o raelijanstvu ponovila tudi v Sloveniji ter ob tem predstavila še Dangoberce. Znanstvena fantastika kot žanr je pri nas zapostavljena, dela domačih avtorjev so širšemu občinstvu skorajda neznana. Sirakova je na svojem predavanju pokazala, koliko znanja in predhodnega študija je potrebno za oblikovanje znanstveno fantastičnega dela. Dangoberci nikakor niso naivna zgodba, ponujajo nam premislek o nas samih, o naših vrednotah in nas opozarjajo na pasti našega tehnološkega razvoja. Zato me ni začudilo, ko je predavateljica na koncu predavanja prejela bučen aplavz!