S sezamom v boj proti številnim boleznim

0
476

 

Vsi poznamo znani stavek »Sezam, odpri se« iz »Tisoč in ene noči«, zgodbe o Ali-babi in štiridesetih razbojnikih. Čeprav otroška domišljija misli, da je to čarobna beseda, ki odpira vrata jame, kjer se skriva zaklad, pa se le-ta prav za prav nanaša na lastnost stročnice sezama, ki se, ko popolnoma dozori, odpre zelo „eksplozivno“ pri čemer semenke sezama izpadejo iz stročnice.

Pravijo, da je sezam najstarejša začimba na svetu in zagotovo najstarejša rastlina, ki se je vzgajala za pridobivanje olja. Države, ki so gojile sezam, so že davno prepoznale njegove zdravilne lastnosti, uvrščali pa so ga tudi v prehrano, ki upočasnjuje staranje. Samo en pogled na nutricionistično sestavo sezama odkriva polno paleto hranljivih sestavin:

je odličen izvor bakra (4 mg, pokriva kar 444% RDA), mangana (2,5 mg, pokriva kar 123% RDA), kalcija (975 mg, pokriva kar 120% RDA), magnezija (351 mg, pokriva kar 117% RDA), železa (14,55 mg, pokriva kar 104% RDA), fosforja (629 mg, pokriva kar 78,6% RDA), cinka (7,75 mg, pokriva kar 52% RDA) in selena (5,7 μg, pokriva kar 13% RDA). Prav tako je izvrsten izvor tiamina B1 (0,8 mg, kar pokriva 57% RDA), piridoksina B6 (0,8mg, kar pokriva 40% RDA), niacina (4,5 mg, kar pokriva 25% RDA), folne kisline (58,2 mg, kar pokriva 29% RDA).

Sezam varuje jetra, znižuje holesterol in krvni tlak. Pomaga v boju proti suhi koži, psorijazi in ekcemom. Sinergijsko delovanje mineralov lahko deluje protivnetno, to pa lahko prepreči bolečine in vnetja, ki jih izziva revmatoidni artritis. Sezamova semena so večkratno koristna za zdravje – krepijo živce, spodbujajo delo srčne mišice, uničuje glivice ter so zelo koristne pri diabetesu.

V Nemčiji se sezam predvsem uporablja pri zdravljenju karcinoma, na Kitajskem proti zaprtju, impotenci, kot odvajalo, tonik, proti malariji, prehladu, karcinomu, diareji, parazitom, v Indijo za zdravljenje tumorjev, v Turčiji pa proti zaprtju. Sezamovo olje ima v ajurvedski medicini veliko vlogo pri zdravljenju, masaži in kulinariki.

Glede na raziskave objavljene v strokovnem časopisu Journal of Agriculture and Food Chemistry in raziskave Virgina Polytechnic Inštituta je z analizo ugotovljeno, da sezam, pšenični kalčki, pistacija ter semena sončnic vsebujejo največ fitosterola, ki zmanjšuje holesterol v krvi ter rizik nastopa rakastih obolenj.

Sezamova semena vsebujejo kar 50% olja, ki je izjemno kvaliteten. Olje se priporoča uporabiti pri utrujenosti, depresiji, pri pomlajevanju in povečanju energije.

Pomembno je, da se sezamova semena pred uporabo popražijo, zdrobijo ali zmeljejo, saj bodo drugače skozi prebavni trak prešla kot neprebavljena. Kalcij se najbolje izkoristi, če so semena popražena.

 

ZA ZDRAVJE

Prosti zaprtju: vzemite 2 jedilni žlici semen, ter ju pomešajte z dvema jedilnima žlicama meda. Vzeti 2 – 3 x na dan

Proti osteoporozi: popražite 2-4 jedilne žlice semen ter jih tekom dneva zmešajte s hrano.

 

SEZAM V KUHINJI:

Sezam se zelo redko koristi v kuhinji, najpogosteje kot dodatek v pripravi raznih peciv.

Priporočljivo ga je kombinirati z žitaricami, katerim izboljšuje aminokislinsko sestavino. V topli vodi ga lahko namočite z raznimi nesladkanimi žitaricami in vmešate v kvašeno testo za kruh, nato položite štruce kruha na peki papir ter ga posujte z mešanico sezama, lanenega semena in maka.

Naredite muffine iz mešanice pšenične in koruzne moke z dodatkom pecilnega praška, masla, jajca, popražene čebule in sezamovih semenk.

Sezam lahko dodate tudi drobtinam, v katere povaljate zelenjavo, ribe ali meso.

Sezam odlično dopolnjuje tudi testenine in riž. V skuhan jasmin riž dodajte malo masla, narezani drobnjak ter črni ali beli sezam in dobili boste novo dimenzijo te enostavne priloge. Prav tako lahko sezam dodate rezancem s popraženo zelenjavo in tofujem.

Sezamova semena se lahko uporabljajo v pripravi solatnih prelivov. Pomešajte jih s koriandrom, dodajte malo soli ter vse skupaj popecite na ponvi. Posujte jih preko zelene solate z rukolo, ki ste jo začinili z olivnim oljem, limoninim sokom in soljo. Sezamov solatni preliv se lahko naredi iz riževega kisa, sojine omake, mešanice sezamovega in rastlinskega olja, malo vode in popraženih semenk. Če boste dodali pomarančen sok, tabasco in naribano korenino ingverja boste dobili sladko-pekoči solatni preliv, s katerim lahko prelijete mlado špinačo, korenje ali sojine kalčke ter dodate semena belega ali črnega sezama.

Vključite vsaj eno jedilno žlico sezama v vaš jedilnik ter uživajte v vašem obroku!