Zelišča iz domačega vrta za zdravje, lepoto in kuhinjo

0
242

 

 

O zeliščih se med seboj vedno več pogovarjamo, o njih beremo in poslušamo v različnih medijih.

Najrazličnejša zelišča postajajo vedno bolj potrebna na našem vrtu. Marsikdo si z veseljem ustvari zeliščni vrt.

Z zelišči so se ukvarjale že stare civilizacije. Imele so ogromno znanja o zdravilstvu. Vsak srednjeveški vrt je imel velik del površine, kjer so rasla zelišča, dišavnice in celo čarovniške rastline. Danes so vrtovi drugačni. Prav modno je, da poleg okrasnih rastlin sadimo na vrtu tudi zelišča in dišavnice. Prav tako lahko uživamo v njihovimi lepoti, zanimivih cvetovih in opojnih vonjih. Nekatere pa v pravilni kombinaciji pomagajo drugim rastlinam do boljše rasti, krepijo njihov vonj, odganjajo škodljivce in tako dalje.

Pri uporabi vseh zelišč in zdravilnih rastlin pa moramo biti previdni. Če v svoje znanje nismo dovolj prepričani, pa tudi sicer, je bolje, da se posvetujemo z zdravnikom, kadar načrtujemo kakršno bolj radikalno kuro z zelišči. Nekatere imajo lahko hude stranske učinke ali so celo zelo strupene (oleander, bršljan, naprstec …).

Večina dišavnic in zelišč je nezahtevnih. Ne potrebujejo veliko nege. Uspevajo tudi na vročem soncu in se hitro močno razrastejo.

Gojenje zdravilnih zelišč in dišavnic je lahko tudi nadvse prijeten konjiček, ki lahko preraste v pravo strast, združuje pa prijetno s koristnim. Študij zelišč in vzgoja le-teh, zbiranje redkih rastlin, ustvarjanje prijetnega vrtnega okolja, ki nas bo razveseljevalo podnevi in ponoči, ima lahko že samo po sebi blagodejen zdravilni učinek.

Če prištejemo še uporabnost rastlin, je to prav gotovo ena boljših odločitev.

O baziliki

Bazilika je priljubljena dišavnica zlasti v sredozemski kuhinji. Rastlina ima azijske korenine in so jo številni narodi zaradi njenega opojnega vonja uporabljali v raznih verskih obredih. Bazilik je več vrst. Pri nas (poleg navadne) najdemo tudi baziliko škrlatne barve, ki ima še močnejši vonj kot zelena.

Bazilika je zelo nezahtevna rastlina. Skozi vse leto jo lahko gojimo iz semen v kuhinji. Lonček z baziliko tudi uspešno odganja mrčes. Bazilike tudi nikoli ne kuhamo. Jedem jo dodajamo čisto na koncu. Lahko jo hranimo v zmrzovalniku ali jo vložimo v olivno olje ali sol.

V vrtu in na mizi je odlična sestavina sredozemske začimbe pesto.

Ali ste vedeli, da lahko poparjeno baziliko uporabite v osvežujoči kopeli? Kopeli lahko dodamo nekaj kapljic eteričnega olja ali ga vdihavamo in pregnali bomo utrujenost duha.

 

Viri: Priročnik za dom in družino (Bojan Kukec, Barbara Habič Pregl, Marjeta Matvoz Šoštaric, Črt Jakhel, Arkadija, 2000)