V razkošju knjižnih polic se iz polteme polagoma izvija niz naslovov, med trepetajočimi sencami vznikajo imena. To je prvo, kar se mi znajde pred očmi, ko se zbudim – prizor, kot da se preliva iz sanj.
Včasih zamišljam šepet, ki v šelestenju ostaja za listanjem strani, kdaj pa kdaj me objame vonj, ki lebdi nad papirjem, iz katerega so stkane, včasih se jih moram dotikati.
V tem trenutku tipam po knjigah še z enim čutilom, tistim, ki jih vpija skozi prizmo barv in me potegne v vrtinec oblik ter v dve dimenziji ujetih podob.
In se sprašujem, koliko je bilo na teh platnicah rok, ki so vihtele čopiče, barvice, voščenke in svinčnike, koliko potez je bilo potrebnih, da nastane ta simfonija prizorov, magnet za očarane poglede. Koliko navdihov, ujetih v magične podobe? Koliko prebliskov, za katere je dovolj samo en pogled, da ti povedo več, kot bi to moglo tisoč besed.
Nekatere knjige bolj poznam po naslovih, druge po avtorjih. Včasih si jih zapomnim po prevajalcih, pa tudi po založbah. Kaj pa po ilustratorjih?
Platnice so njihov najbolj izpostavljen teren, na vsaki naslovnici za njimi ostane kakšna sled. Tu spredaj, tam zadaj, ponekod tudi znotraj, v slikanicah pa naravnost kraljujejo.
Tudi knjige na mojih policah ne govorijo samo z besedami. S podobami se me dotikajo na poseben način.
Z ene od platnic odseva nenavadno skrivnostno vzdušje. Bajtica med drevesi. Krjavljeva koča z neustavljivo privlačnostjo vabi v svojo notranjost. Ema in Jakob se ji ne moreta upreti. Ko enkrat prestopiš ta prag, je pustolovščina oddaljena le nekaj korakov.
Damijan Stepančič je v naslovnico mojstrsko vtkal to magično vzdušje. Uspelo mu je med odtenke ujeti nevidno silo, ki razpira platnice in neprevidnega bralca brez opozorila posrka vase. Ko pa se enkrat znajdeš notri, ti Damijanov čopič skozi simbolne vinjete odpira skrivna vrata v posamezna poglavja. Skozi Deseto deželo se vijejo tri steze, ki se med seboj prepletajo in razpletajo, vse dokler na koncu ne pripeljejo do istega epiloga.
Tako vinjeta s supergami označuje vstop na ozemlje, kjer Dva prijatelja raziskujeta Jurčičev svet in se spopadata s konflikti v medsebojnem soočanju, medtem ko se njuna seminarska naloga nepričakovano preobrazi v pustolovščino.
Skozi Opus se vije bela kača iz Jurčičeve prve pripovedke. Vinjeta s kačo je znak, da so pred teboj vrata v kraljestvo Jurčičevih junakov.
Vinjeta s črnilom in peresom zaznamuje vrata knjižnice, kjer se Šepetalec knjigam sooča z ohranjanjem Spominov in izročila. To je steza, posvečena knjižničarjem in predstavlja posebno romanje skozi roman za vse ljubitelje branja.
Kot večnaslovniški (crossover) roman, Deseta dežela odpira svoje meje tako mladim kot odraslim bralcem.
Naslovna stran pa odseva še globljo simboliko – Spomini so korenine. Jurčič je slutil, kaj vse se skriva v izročilu, zato je del tega bogastva obvaroval pred pozabo med platnicami Spominov na deda.
Korenine segajo v najgloblji del nas samih. Kadar črpamo iz lastnih globin, lahko razširimo svoje veje in se z njimi dotikamo neba. Kolikor globoko posežemo s koreninami, tako visoko lahko dvigamo veje.
Ja, tako zgovorna zna biti naslovnica Desete dežele.
Eden najbolj znanih ilustratorjev Jurčičevih del je bil Maksim Gaspari. Naj jih omenim še nekaj: Melita Vovk, Ive Šubic, Nikolaj Omersa, Bogdan Borčič, Gvido Birolla, Miha Maleš, Maksim Sedej… Ostale poišči na spletu ali v najbližji knjižnici.
Jurčičev svet pa so v tem jubilejnem letu upodabljali tudi udeleženci mednarodnega likovnega natečaja »Deseta dežela«, ki je naslov dobil prav po knjigi Deseta dežela.
https://prijetnodomace.si/portfolio/mednarodni-likovni-natecaj-deseta-dezela/
Spremljajte Utrinke na portalu spletne literarne revije Ventilator besed:
Prepovedane knjige: https://ventilatorbesed.com/sabina-k-horvat-prepovedane-knjige/
Pripovedka o beli kači: https://ventilatorbesed.com/pripovedka-o-beli-kaci/
Spomini na deda: https://ventilatorbesed.com/spomini-na-deda/
Josip urednik: https://ventilatorbesed.com/47804/
Prvi utrinki: https://ventilatorbesed.com/48234/
Intervju: https://ventilatorbesed.com/intervju-s-sabino-kozelj-horvat/
Jurčičevo leto: https://prijetnodomace.si/jurcicevo-leto/program/