LESENI PLADENJ S PREŠANIM CVETJEM

0
322

Imate leseni pladenj in bi ga želeli spremeniti v nekaj unikatnega.  

V tem sestavku opisujemo, kako se okrasi leseni pladenj s prešanim cvetjem in zalije s transparentno smolo. Na enak način se lahko pladenj okrasi tudi z zalivanjem drugih predmetov. Vedeti morate le, da debelejši kot bodo predmeti, debelejši bo moral biti sloj transparentne smole in težji bo pladenj. Rastline zalivamo v dveh slojih.

OKRASITEV LESENEGA PLADNJA S PREŠANIM CVETJEM

Za izdelavo potrebujemo:
•    leseni pladenj ali večnamenski zaboj primerne veličine za pladenj,
•    posušeno prešano zelenje in cvetje,
•    lepilo za papir in les,
•    lesni kit,
•    smirkov papir,
•    barvo za les ali sprej,
•    zobotrebec ali čopič,
•    transparentno dvokomponentno smolo (mi smo uporabili smolo Aquares),
•    dva plastična kozarca za mešanje smole,
•    palčka za mešanje smole,
•    natančna digitalna tehtnica za tehtanje na grame,
•    sprej za fiksiranje (mi smo uporabili Protect-IT spray),
•    sušilec za lase ali podobni sušilec na vroč zrak,
•    prozorna folija za živila,
•    vodna tehtnica

Kako se lotimo izdelave:
1. Vzamemo lesen pladenj ali večnamenski zaboj primerne veličine za pladenj.
2. Na notranje robove okoli dna nanesemo lesni kit in s prstom pogladimo kot bi fugirali. Tako naredimo pladenj vodotesen in nam smola kasneje ne bo iztekala. Pustimo da se kit posuši (24 ur).
3. Obrusimo neravnine pri kitanju.
4. Pobarvamo dno pladnja ali cel pladenj. Lahko ga pustimo tudi v naravni barvi lesa ampak bodo rastline na lesu manj opazne. Barvo je potrebno nanesti večkrat. Če barvamo s sprejem vsaj dvakrat. Pri barvanju ali sprejanju se ravnamo po navodilih proizvajalca barve ali spreja. Pustimo da se barva dobro posuši (vsaj 24 ur).
5. Pregledamo našo zbirko posušenih rastlin, si zamislimo vzorec, izberemo posušene rastline za okrasitev in jih razporedimo na dnu pladnja. Razporejamo toliko časa, da nam je razporeditev všeč. Razporeditev si lahko fotografiramo.
6.  Rastline z lepilom za les nalepimo na dno pladnja in pri tem pazimo, da ne premaknemo sestavljenega vzorca. Zato je priporočljivo da vzorec fotografiramo in lahko delamo po fotografiji. Rastline na les lepimo tako, da lepilo z zobotrebcem ali čopičem v tankem sloju namažemo na spodnjo stran rastline in jo pritisnemo na podlago. Če lepimo vrtnice bomo morali še posebej prilepiti zgornje cvetne lističe, ker jih bo sicer smola dvignila in bi posledično potebovali več smole za zalitje cvetov. Pustimo da se lepilo posuši (12 ur). Tolikšen čas sušenja je potreben zato, ker se ob lepljenju navlažijo tudi rastline in se mora posušiti lepilo in rastline.
7. Rastline pospejamo s sprejem za fiksiranje. Tako zapremo pore, da smola ne gre v rastlino in le-ta ne spremeni barve. Če bomo rastline sprejali (fiksirali) preden jih nalepimo na podlago, se nam lahko zgodi, da se cvetni lističi zvijejo in jih kasneje ne bomo mogli več nalepiti, ne da bi jih poškodovali.
8. Pripravimo smolo za zalivanje po navodilih proizvajalca. Postopek priprave rastlin in smole si lahko preberete v sestavku z naslovom »Zalivanje prešanega cvetja s smolo«.
9. Rastline zalijemo s smolo (1. sloj) Smolo enakomerno razlijemo po dnu pladnja in ob tem pazimo da bodo vse rastline zalite. Če smo zmešali premajhno količino smole, bodo rastline gledale iz smole, kar bomo zalili v drugem sloju.
10. Počakamo nekaj minut in s sušilcem razpihamo mehurčke. 
11. pladenj prekrijemo s prozorno folijo za živila, da pri sušenju ne pride do smole prah.
12. Pladenj niveliramo, da bo smola povsod enako razlita. Pustimo da se suši 24 ur.
13. Po 24 urah je smola ponavadi dovolj suha, da lahko še morebitne mehurčke  in robove rastlin, ki so se dvignili iz smole, obrusimo.
14. Pripravimo smolo z ponovno zalijemo (2. sloj).
15. Pokrijemo in zopet niveliramo in pustimo da se suši 24 ur.

Postopek se bere kot zapleten ampak ko se navadimo delati s transparentno smolo, nam bo tudi zalivanje večjih površin uspelo.

Z veseljem vam pomagam z nasveti, pišite na zeleni.prsti2@gmail.com.