Rdeča pesa je zakladnica raznovrstnih vitaminov, mineralov, neprebavljivih vlaken in fitokemikalij. 100 g sveže rdeče pese vsebuje le 36 kcal, kar jo uvršča med nizkokalorične, lahko prebavljive pridelke. Popestrite vaš praznični meni z rdečo peso.
Rdeča pesa vsebuje veliko mineralov: kalij, fosfor, kalcij, magnezij, mangan, železo, baker, selen, jod in kobalt. Vsebuje tudi vitamine iz skupine B, med katerimi sta najbolj izpostavljena folna kislina in C-vitamin.
Številne raziskave so potrdile, da ima rdeča pesa protivnetni in antioksidacijski učinek. Ob redni konzumaciji pozitivno deluje na zmanjšanje povišanega krvnega tlaka.
Rdeča pesa je neizbežen pridelek za detoksikacijo, saj vzbodbuja delovanje jeter, priporoča pa se tudi za reguliranje prebave, saj vsebuje obilo prehrambenih vlaken.
Surova rdeča pesa pomaga prav tako pri krepitvi in čiščenju krvi in ožilja, arteriosklerozi, zatira tumorje in nekatere hujše bolezni, učinkuje pri virusnih obolenjih in prehladih, je preventivna zaščita pred posledicami škodljivega radioaktivnega in drugih sevanj, upočasnjuje staranje, čisti in razstruplja ledvice ter sečni mehur ter tako iz telesa odvaja vodo in kisline. Utrjuje kožo, krepi ostenje žil in kosti, nevtralizira in odstranjuje strupene snovi, še zlasti v možganih, pospešuje rast celic in popravlja celična jedra, skrbi za več želodčne kisline in s tem za boljši izkoristek beljakovin (zato poleg mesa vedno jejte rdečo peso). Rdeča pesa poskrbi tudi za optimistično razpoloženje, koži, lasem in nohtom pa daje lesk in prožnost.
Čeprav s konzerviranjem izgubi del vitaminov, še posebej C-vitamin, pa se konzervirana rdeča pesa kljub temu smatra za pomemben izvor nutrientov.
Po konzumaciji rdeče pese sta lahko blato in urin obarvana rdeče. To se zgodi takrat, ko se pigment betanin v prebavnem procesu ne razgradi popolnoma. V večini primerov takšen pojav ne predstavlja nevarnosti, vendar pa lahko sprememba barve urina v določenih primerih nakazuje na motnjo absorbcije železa. V primeru da obstajajo še kakšne druge indikacije, se priporoča pregled nivoja železa v krvi.
Če kuhamo rdečo peso za solato, lahko vodo, v kateri se je kuhala, uporabimo za odstranjevanje kurjih oči. Prizadete dele vsak dan nekajkrat namočimo vanjo nekaj dni zapored in kurja očesa se bodo začela sušiti.
V primeru da vam surova rdeča pesa ne ustreza, bodite pozorni na čas kuhanja. Namreč pri daljšem kuhanju izgubi veliko mineralov in vitaminov.
Naribajte surovo rdečo peso, pomešajte jo s koruzo in si pripravite zdravo solato. Pečena rdeča pesa je zaradi svojega sladkastega okusa idealna priloga tako mesnim kot vegetarijanskim jedem. Ste vedeli, da lahko iz rdeče pese napravite celo koktajl?
Za praznične dni vam prilagam recept odlične rdeče rižote:
Potrebujete:
30 g masla ali 1 žlico olivnega olja
1 manjšo čebulo
300 g riža
100 ml soka rdeče pese (najbolje, da ga pripravite v sokovniku)
1 l vroče zelenjavne ali piščančje juhe
1 rdečo peso
100 g svežega ovčjega sira
sveže mleti poper
Na kockice narežite čebulo. Skuhajte rdečo peso in jo na drobno naribajte. Sir narežite na kockice oziroma ga zdrobite. Na maslu prepražite čebulo, dodajte riž in pražite vse, dokler riž ne postane steklen. Nato zalijte s sokom rdeče pese in pustite, da se vse sestavine premešajo. Postopoma dodajate vročo juho in mešajte. Kuhajte približno 15 minut. Dodajte naribano rdečo peso in vse skupaj kuhajte še 5 min. Na koncu dodajte sir in pustite, da se vse sestavine prepojijo. Začinite s poprom, lahko pa tudi z olivnim oljem.
Dober tek!