Limona je drevo iz rodu Citrus. Limonin sok predstavlja od 40 do 50
% sadeža. Je rumena do svetlozelena tekočina kislega okusa, ki vsebuje do 8 % citronske kisline, manjše količine drugih organskih kislin, okoli 3 % sladkorja in obilo vitaminov, predvsem C-vitaminov. V današnjem času je limona nepogrešljiva in uporabna tako v zdravju, kozmetiki, gospodinjstvu kot v kuhinji.
ZDRAVJE:
Ko še ni bilo znano, kaj so vitamini in kako koristijo zdravju, so limono že uporabljali kot zdravilo. Predvsem sok limone je veljal za učinkovito sredstvo proti krvavitvam odprtih ran in za čiščenje gnojnih izcedkov. Limona je bila nenadomestljiva pri zdravljenju skorbuta, kar so dobro vedeli že antični pomorščaki, ki so se redno zalagali s tem sadjem pred vsakim daljšim potovanjem. Zaradi velike količine C-vitamina izredno pozitivno deluje pri bolečem grlu, prehladu, spodbuja prebavo, pripomore k zmanjševanju holesterola in sladkorja v krvi, preprečuje nastanek sive mrene, znižuje povišan krvni tlak, pomaga pri glavobolu, želodčnih težavah, pikih žuželk, slabem ustnem zadahu, utrujenosti, odpravlja bradavice,blaži opekline od kopriv in še bi lahko naštevali. Poleg številnih blagodejnih učinkov pa daje limona največji efekt pri težavah s cistami ali tumorjem. Ta rastlina je dokazano zdravilo proti vsem oblikam raka. Eden od največjih proizvajalcev zdravil na svetu na podlagi več kot 20-letnih laboratorijskih raziskav trdi, da limona uničuje maligne celice pri dvanajstih vrstah raka, med katerimi so rak debelega črevesa, rak na dojkah, prostati, pljučih in slinavki.
Limona deluje desettisočkrat bolje od Adiamicina, kemoterapevtske droge za upočasnjevanje rasti kancerogenih celic, in nima nobenih škodljivih vplivov na zdrave celice.
Limona poleg peteršilja deluje v telesu zelo bazično, bazičnost telesa pa je najpomembnejša za vaše zdravje, saj naj bi bila prav kislost organizma, ki ga povzroča današnja hitra prehrana, pa tudi meso, kriva za mnoge bolezni. Pektini, ki jih vsebujejo limonine lupine, vsebujejo balastne snovi, ki nam pomagajo zmanjševati telesno težo, spodbujajo občutek sitosti in so pomembne za normalno delovanje našega prebavnega sistema. Tako jogurte, ki se vsakodnevno reklamirajo po televiziji in ki naj bi odpravljali prebavne tegobe, zamenjajte s kozarcem mlačne vode in stisnjeno limono.
Na Siciliji, ki ima velike probleme s preskrbo pitne vode, je že od nekdaj veljalo, da se vse zaloge pitne vode redno oskrbujejo s svežimi polovicami limone. Ljudje so iz izkušnje vedeli, da limona razkužuje vodo, in moderne znanstvene razlage so to potrdile. Morda izvira prav iz teh starih običajev navada, da še dandanes serviramo vodo z rezino limone.
KOZMETIKA:
C-vitamin deluje kot oksidant, le-ta pa koži vrača prožnost, napetost ter deluje pomlajevalno. Pospešuje izločanje tekočin iz telesa in deluje proti celulitu. V kombinaciji z rumenjakom in olivnim oljem jo lahko uporabimo kot obrazno masko, saj odpravlja mozoljčke, čisti kožo, odpravljala oziroma posvetli pa celo sončne in starostne pege. Za mehke in sijoče lase je priporočljiva maska iz olivnega olja in limone. Po 30 minutah je potrebno oblogo temeljito sprati. Suhega prhljaja se lahko rešite tako, da vmasirate 2 žlici limoninega soka v lasišče, pustite delovati nekaj minut, sperite z vodo, na koncu pa sperite lase še z 2 dl vode in 1 žlico limoninega soka. Z limoninim sokom si prav tako lahko pobelite in očistite nohte. Potrebno jih je namočiti v 200 ml vode s ½ limone.
GOSPODINJSTVO:
Limona se bo znašla doma pri marsikaterem okoljevarstveniku, ki ne želi uporabljati umetnih čistil. Ne samo to, da lahko limono ali limonino eterično olje v kombinaciji s pomarančnim eteričnim oljem in vodo uporabite kot osvežilec zraka v vašem stanovanju, temveč lahko z limono očistite tudi trdovratne madeže z marmornih površin. Z limono lahko nevtralizirate tudi neprijetne vonjave iz hladilnika, spolirate aluminijasto posodo, v vaš pralni stroj z belim perilom pa lahko dodate limonin sok in perilo bo zopet bleščeče belo. Z limoninim sokom lahko odpravite celo madeže od znoja. Mikrovalovno pečico očistite tako, da v posodo s 3 dl vode dodatne 3 žlice limoninega soka. Le-to postavite v pečico na največjo temperaturo, dokler tekočina ne izpari, nato pa očistite pečico s krpo. Kondenziran limonin sok vam bo z lahkoto pomagal očistiti maščobo, ki se je nabrala v pečici.
KUHINJA:
Limona je priljubljen dodatek k različnim jedem, še posebej k mesu in ribam, ki so težje prebavljivi. Limona namreč pomaga vašem telesu, da jih hitreje prebavi. Vključite limono v vašo kuhinjo, tako v predjedi, glavne jedi, kakor tudi v deserte (limonina torta), saj vam bo vaše telo hvaležno. V prihajajočih toplih dneh pa si vsak dan privoščite kozarec ohlajene limonade, ki bo hkrati topila maščobne celice in vam osvežila um.
Na zdravje!