V torek, 9. 2. 2010, smo z dr. Manco Košir na sedežu Zavoda VR preživeli fenomenalen večer v družbi knjig, citatov, besed modrih žensk in mislecev. Zbrala se je komorna družba, ki je pod spretno taktirko znane gostje še enkrat začutila kemijo miselnih zasukov in prebliskov z drugih svetov. Beseda je tekla o biblioterapiji, ki jo je pri nas uspešno prakticiral dr. Janez Rugelj, začetku romana kot literarne zvrsti in branju kot duševnem procesu. Vsa naša modrovanja, vprašanja in pomisleki pa so se prepletali z odlomki iz knjig prav posebnih avtorjev, omenjala so se zelo različna imena: Kajetan Kovič, Ervin Fritz, Tina Bregant, Alenka Rebula, Eckart Tolle …
Branje je zelo zapleten duševni proces, ki so ga ne tako daleč nazaj znanstveniki začeli proučevati z računalniško tomografijo. Zanimiv je podatek, da so se prva literarna dela brala predvsem na glas in v krogu družine, tiho branje so izumili dosti kasneje. Dr. Manca Košir je udeležencem delavnice zaupala tudi, kako bere ona. Citate si zapisuje na prve strani knjig, glosarje, ki se navezujejo na misli avtorja o vsakdanjih pojmih, pa ustvarja na zadnjih straneh prebranih knjig. Na kratko je dr. Manca Košir spregovorila tudi o biblioterapiji. Gre za proces branja literarnega dela, ki ga spremlja prepisovanje odlomkov iz literarnih del, zapisovanje utrinkov, pisanje obnov in ustvarjanje posebnih glosarjev. Vse to pa med zdravljenjem zasvojenosti spodbuja h globoki refleksiji.
Po drugi strani pa so se nekoč moralni varuhi družbe zgražali, ko se je roman začel uveljavljati kot literarna zvrst, saj naj bi predvsem ženske tako „zasvojil”, da jih je poslušanje, mnoge takrat še niso znale brati, o zgodah in nezgodah različnih junakinj odvračalo od skrbi za moža in družino.
Preživeli smo lep večer v sproščenem vzdušju in doživeli nekaj zdrave zamaknjenosti, sprejeli smo nekaj modrih misli vase in uživali v druženju.