Če pogledamo različne herbarijske zbirke vidimo, da se lahko prešano cvetje obdrži desetletja, stoletje. Poznavalci pišejo, da naj bi se barva posušenega prešanega cvetja obdržala v odtenku kot smo ga posušili, še več kot deset let. Seveda ob pravilni hrambi. Za večjo obstojnost pa lahko prešano cvetje zalijemo s transparentno smolo. Tako nas bodo živahne barve rastlin razveseljevale še dolgo. Važno je, da so rastline resnično suhe in da nantančno, po navodilih proizvajalca, pripravimo smolo za zalivanje.
V tem sestavku opisujemo postopek priprave cvetja, priprave smole in zalivanja prešanega cvetja s transparentno smolo. Cvetje lahko predhodno nalepimo na podlago, sicer pa ga zalijemo v kalupu ali brez njega.
ZALIVANJE CVETJA S TRANSPARENTNO SMOLO
Za izdelavo potrebujemo:
• posušeno prešano zelenje in cvetje,
• sprej za fiksiranje (ni obvezno) – mi smo uporabili Protect–IT spray,
• transparentno dvokomponentno smolo (mi smo uporabili smolo Aquares),
• dva plastična kozarca za mešanje smole,
• palčko za mešanje smole,
• natančno digitalno tehtnico za tehtanje na grame,
• sušilec za lase ali podobni sušilec na vroč zrak,
• prozorno folijo za živila,
Priprava rastlin, predno jih zalijemo s transparentno smolo
1. Iz naše zbirke posušenih cvetov in zelenja, izberemo cvetje in zelenje.
2. Pripravimo kalupe ali rastline nalepimo na podlago. Rastline na podlago lepimo tako, da lepilo z zobotrebcem ali čopičem v tankem sloju namažemo na spodnjo stran rastline in jo pritisnemo na podlago. Če lepimo vrtnice bomo morali še posebej prilepiti zgornje cvetne lističe, ker jih bo sicer smola dvignila in bi posledično potebovali več smole za zalitje cvetov. Pustimo da se lepilo posuši (12 ur). Dolg čas sušenja je potreben zato, ker se ob lepljenju navlažijo tudi rastline in se mora posušiti lepilo in rastline.
3. Cvetje posprejamo s sprejem za fiksiranje. S tem zapremo pore in smola ne bo prehajala v rastlino, kar lahko povzroči bledenje barve in mehurčke. Pri sprejanju se nežni lati cvetja, če niso prilepljeni na podlago, zavihajo navzgor. Jih je pa težko poravnati nazaj, ne da bi jih poškodovali. Lahko fiksiranje tudi opustimo.
Priprava smole in vlivanje v kalup
1. Vzamemo dvokomponentno transparentno smolo in obe komponenti natančno stehtamo in upoštevamo razmerje po navodilu proizvajalca. Vsako komponento stehtamo v svojem plastičnem kozarcu.
2. Zlijemo komponenti skupaj in ju mešamo okoli dve minuti. Nato maso nekajkrat prelijemo iz enega v drug plastični kozarec in vedno premešamo. Mešamo v sredini in vedno tudi ob steni kozarca. Ob mešanju se bodo tvorili mehurčki.
3. S sušilcem oz. vročim zrakom izpihamo mehurčke na površini.
4. Vlijemo maso v kalup tako, da zalivamo rastline in maso porazdelimo po celotni površini.
5. Z vročim zrakom zopet izpihamo mehurčke.
6. Rastline, ki niso nalepljene, bodo silile na površje in jih moramo vsakih nekaj minut potisniti na željeno mesto. To ponavljamo, dokler ni masa toliko strjena, da obstanejo na mestu.
7. Počakamo 10 minut in z zobotrebcem odstranimo morebitne mehurčke.
8. Pokrijemo s prozorno folijo tako, da se folija ne dotika površine.
9. Pustimo, da se smola posuši (24 ur – nekatere smole imajo čas sušenja daljši).
10. Odstranimo kalup in smola z ujeto rastlino je dovolj trda za nadaljnjo obdelavo.
Posušena smola izgleda kot steklo in rastline pod njo, kot da bi bile ujete pod steklom.
To so osnovna navodila, ki vam bodo prišla prav tudi pri izdelavi nakita, npr. medaljona in pri vseh drugih tovrstnih ustvarjanjih.
Z veseljem vam pomagam z nasveti, pišite na zeleni.prsti2@gmail.com.