Model ročne črpalke

0
240

Starejši še pomnijo vaške vodnjake. Pred časom vodovoda so bile »štjerne«, kakor se jim v Podgorju reče, postavljene na sredi vasi in so bile zbirališče deževnice, vaščanov, novičarsko središče in kraj, kjer so fantje načrtovali naslednjo potegavščino. Redke so bile postavljene nad tokom podtalnice, kar je pomenilo dodatno kakovost in količino vode. Prav vse pa so bile opremljene s pripravo za dvig vode iz globin. Starejše so imele vedro na verigi in vretenu, medtem ko so bile novejše opremljene z ročno črpalko.

Kljub trudu in vse večji ekološki osveščenosti, nam mogoče ne bo uspelo ohraniti čiste podtalnice in deževnice, prav gotovo pa lažje ohranimo spomin na tehnološke dosežke polpreteklih časov.

Skupaj z očetom sva izdelala model črpalke. Z izdelavo modela črpalke bi se rad spomnil časov naših dedkov in očetov. Za izdelavo potrebujemo malce potrpljenja, spretnosti in bolje založeno delavnico (vrtalniki, svedri, brusni papir, žaga za železo, krožna žaga, pile, rašpe, nože) in seveda material.

Črpalko sestavljajo naslednji sestavni deli: sesalna cev, ogrodje črpalke, črpalni bat, črpalni vzvod, ročica, izlivna cev in dva proti-povratna ventila.

Za boljšo predstavitev delovanja bomo izdelali ogrodje iz prozorne cevi v kateri se vidi delovanje črpalnega bata in proti-povratnih ventilov, v čemer je bistvo črpalke.

Za sesalno in izlivno cev bomo uporabili kos bakrene toplovodne cevi (sliki 1 in 2). Premer naj bo rahlo manjši, kot je kroglica ventila (slika 2).

Ogrodje črpalke naj bo iz cevi, ki je ravno pravega premera, da imamo možnost zapreti in zatesniti spodnjo stran s priročnim pokrovom in hkrati izdelati črpalni bat (slika 3), na katerem je dovolj prostora za proti-povratni ventil.

Nosilno ogrodje , ročico za črpanje (slika 4) in »vago« izdelamo iz priročnih ostankov lesa, obdelamo pa jih le toliko, da se na njih ne moremo poškodovati.

Oblika delov ni toliko pomembna kot pa njihova sestavna vrednost, saj želimo le prikazati delovanje črpalke, ne pa izdelati njeno natančno kopijo

Za ventile uporabimo plastične, še bolje pa, gumaste kroglice. Rob cevi moramo popolnoma poravnati, nato pa ga tudi zgladiti pod rahlim kotom za boljše prileganje kroglice. V sili lahko uporabimo tudi jekleno kroglico od ležaja, vendar so te pri večjih premerih že pretežke. Za pravilno delovanje ventila je potrebno omejiti gibanje kroglice s kletko ali pa elastiko, sicer nam bo ob močnem vodnem toku odplavala.

 

Sestavljeno črpalko prikazuje slika 5, ob delovanju pa lahko opazujemo, kako voda odmakne kroglico ventila ko priteka v ogrodje, ter zapre cev in prepreči odtekanje, ko bat potuje navzdol.

Pa veselo izdelavo, sestavljanje in črpanje.

 

 

Evgen Golob, 5. a

OŠ Šmihel, Podružnica Birčna vas

Novo mesto